O czym mogę tu przeczytać?

Odpowiedz jest prosta - o atrakcyjności, głównie fizycznej. Będę się starał z punktu widzenia młodego naukowca prezentować ciekawe poglądy teoretyczne i badania. Jeśli pozwoli mi na to czas i siły będę prezentował czytane przeze mnie artykuły i inne ciekawe rzeczy związane z moimi naukowymi zainteresowaniami. Pewnie pojawią się tu również jakieś inne moje komentarze do wydarzeń społeczno-politycznych. Zdecydowałem się że nie będzie to blog o niczym ale raczej odwołujący się do naukowego interpretowania przeze mnie ciekawych dla mnie artykułów, książek, czy wydarzeń społecznych. Nie chcę pisać nie cytując literatury o której pisze dlatego zdecydowałem się że w tekście będę podawał nazwiska i daty zgodnie z APA. Nie jest to jednak artykuł naukowy więc nie zamieszczam żadnej literatury cytowanej poniżej (jeśli ktoś z Was zainteresowany jest literaturą cytowaną proszę o maila z pytaniem o konkretną pozycję bibliograficzną. Życzę miłego czytania, kimkolwiek jesteś... jeśli zostawisz na blogu komentarz, uwagi przemyślenia to będę wdzięczny bo to właśnie jest moim celem.

23.11.2011

Prohibicja nikotynowa na kampusach?

W związku ze światowym dniem bez papierosa przedstawiam nieprzyjemne dla uczelnianych palaczy wyniki badań dot. redukcji postaw. Badania Seo, Macy, Torabi i Middlestadt, (2011) dotyczą oceny wpływu polityki antynikotynowej na kampusie studenckim na palenie papierosów i postawy wobec tego. W badaniach podłużnych zebrano dane od studentów w dwóch dużych podobnych do siebie uczelni publicznych w stanie Indiana (USA) przed i po wprowadzeniu zakazu palenia w styczniu 2008 roku. Dane wyjściowe zostały zebrane jesienią 2007 roku (n = 3266) , drugi pomiar nastąpił jesienią 2009 roku (n = 3207). Wyniki: W analizie podłużnej, uczniów objętych programem antynikotynowym kampusu pokazano znaczące korzystne zmiany w postępowaniu osób palących (16,5% do 12,8%, p <0,001), postrzeganie rówieśników iużywania tytoniu (73,6% do 66,8%, p <0,001) i norm palenia (45,5% do 40,4%, p <0,001) w porównaniu do studentów na kampusie kontrolnym. W podłużnej analizie, studenci z kampusu o zaostrzonej polityce antynikotynowej korzystnie zmienili się w podejściu do prohibicji tytoniowej (83,2% do 89,9%, p <0,01). Wnioski: Odgórne ograniczenie palenia w kampusach może prowadzić do poprawy zdrowych zachowań i spadek palenia tytoniu wśród studentów.

Na podstawie artykułu: Seo, D., Macy, J. T., Torabi, M. R., i Middlestadt, S. E. (2011). The effect of a smoke-free campus policy on college students' smoking behaviors and attitudes. Preventive Medicine, 53(4/5), 347-352.

Źródło grafiki:www.kobieta.dziennik.pl/artykuly/147531,najlepsza-nagroda-dla-dziecka-to-papieros.html

Brak komentarzy: