O czym mogę tu przeczytać?

Odpowiedz jest prosta - o atrakcyjności, głównie fizycznej. Będę się starał z punktu widzenia młodego naukowca prezentować ciekawe poglądy teoretyczne i badania. Jeśli pozwoli mi na to czas i siły będę prezentował czytane przeze mnie artykuły i inne ciekawe rzeczy związane z moimi naukowymi zainteresowaniami. Pewnie pojawią się tu również jakieś inne moje komentarze do wydarzeń społeczno-politycznych. Zdecydowałem się że nie będzie to blog o niczym ale raczej odwołujący się do naukowego interpretowania przeze mnie ciekawych dla mnie artykułów, książek, czy wydarzeń społecznych. Nie chcę pisać nie cytując literatury o której pisze dlatego zdecydowałem się że w tekście będę podawał nazwiska i daty zgodnie z APA. Nie jest to jednak artykuł naukowy więc nie zamieszczam żadnej literatury cytowanej poniżej (jeśli ktoś z Was zainteresowany jest literaturą cytowaną proszę o maila z pytaniem o konkretną pozycję bibliograficzną. Życzę miłego czytania, kimkolwiek jesteś... jeśli zostawisz na blogu komentarz, uwagi przemyślenia to będę wdzięczny bo to właśnie jest moim celem.

26.08.2011

Czego pragną kobiety a czego mężczyźni?

                     Niestety nie będzie to poradnik w stylu mężczyźni pochodzą z Marsa a kobiety z Venus, nie będzie to też poradnik w stylu opisu tego jak dobrze czuć się po 40ce. Raczej będzie to wybiórcze podsumowanie cech - ważnych kryteriów oceny atrakcyjności fizycznej i psycho - społecznej. Podsumowując wyniki badań (por. Buss, 2000; Cunningham, 1986; Szmajke, 1998) w odniesieniu do kobiet ważne cechy świadczące o atrakcyjności to wygląd wskazujący na zdrowie i młodość, a więc błyszczące włosy, czysta, brzoskwiniowa cera, jędrna skóra i ciało oraz proporcja talia - biodra równa  0,7 (Singh, 1993). Jeśli chodzi o mężczyzn, to atrakcyjny mężczyzna charakteryzuje się siłą i sprawnością fizyczną, wysokim wzrostem, nieprzesadną atletycznością sylwetki, doświadczeniem i wysokim statusem społecznym, dojrzałością (por. Buss, 2000; Franzoi, Herzog 1987; Szmajke, 1998) oraz czułością, delikatnością, wrażliwością (Nevad, 1984; Szmajke, 1998), dobrocią i wyrozumiałością (Buss, Barnes, 1986; Szmajke, 1998). Ważna jest także proporcja talia/biodra, idealna u mężczyzn wynosi 0,9 i 1,0. Biorąc pod uwagę wygląd męskiej twarzy najatrakcyjniejsze nie są twarze, które wskazują na silne znamiona dojrzałości (takie jak: małe oczy, wąskie usta, kwadratowy podbródek), lecz takie, które charakteryzują się mieszanką cech dojrzałych (owalny podbródek) i młodzieńczych (duże oczy, pełne usta; por. Cunningham, Barbee, Pike, 1990; Szmajke, 1998). Innymi ważnymi wyznacznikami są również BMI, kolor włosów, zapach czy długość nóg. Są badania dotyczące obecności zarostu na twarzy ale czy są badania dotyczące tego czy w ogóle posiadanie włosów na głowie lub nie ma znaczenie w ocenie atrakcyjności? Jest jeszcze jeden problem - to dla mężczyzn atrakcyjność fizyczna ma większe znaczenie niż dla kobiet (Feingold 1990).

źródło to skomentowane i zmieniony nieco fragment artykułu:  Zdybek, P. (2008). Znaczenie drugorzędowych cech płciowych w ocenie atrakcyjności potencjalnego partnera u osób hetero i homoseksualnych. W: Grzybek, R., Winiecki, P. (red.) Wybrane problemy współczesnej psychologii. Wrocław: Oficyna Wydawnicza Atut.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Przemku to jest bardzo ciekawe :) :)
pozdrawiam Cię serdecznie :D