O czym mogę tu przeczytać?

Odpowiedz jest prosta - o atrakcyjności, głównie fizycznej. Będę się starał z punktu widzenia młodego naukowca prezentować ciekawe poglądy teoretyczne i badania. Jeśli pozwoli mi na to czas i siły będę prezentował czytane przeze mnie artykuły i inne ciekawe rzeczy związane z moimi naukowymi zainteresowaniami. Pewnie pojawią się tu również jakieś inne moje komentarze do wydarzeń społeczno-politycznych. Zdecydowałem się że nie będzie to blog o niczym ale raczej odwołujący się do naukowego interpretowania przeze mnie ciekawych dla mnie artykułów, książek, czy wydarzeń społecznych. Nie chcę pisać nie cytując literatury o której pisze dlatego zdecydowałem się że w tekście będę podawał nazwiska i daty zgodnie z APA. Nie jest to jednak artykuł naukowy więc nie zamieszczam żadnej literatury cytowanej poniżej (jeśli ktoś z Was zainteresowany jest literaturą cytowaną proszę o maila z pytaniem o konkretną pozycję bibliograficzną. Życzę miłego czytania, kimkolwiek jesteś... jeśli zostawisz na blogu komentarz, uwagi przemyślenia to będę wdzięczny bo to właśnie jest moim celem.

21.02.2011

Ciekawa książka


Polecam książkę Pod redakcją Bogusława Pawłowskiego pt. Biologia atrakcyjności (2010). Nie żeby była kryptoreklama ale jest to zbiór naprawdę ciekawych artykułów dotyczących atrakcyjności fizycznej.  Szczególnie ciekawe i inspirujące jest słowo wstępne i zakończenie. Nie piszę tak tylko dlatego że to jedyne elementy, które przeczytałem, choć nie ukrywam że puki co im poświęciłem najwięcej czasu. Jak już reklama to reklama na całego, poniżej recenzja wydawnicza :


Podręcznik akademicki dla studentów biologii, antropologii fizycznej i kulturowej, etnologii, socjologii, psychologii, pedagogiki, medycyny (zwłaszcza estetycznej), filozofii (zwłaszcza specjalizacji estetyka) oraz gender studies, zainteresowanych zagadnieniem atrakcyjności człowieka. Książka ta, odwołująca się do wyników najnowszych badań i zaopatrzona w bogaty spis literatury stanowi doskonałe źródło wiedzy zarówno dla badaczy podobnej problematyki, jak i dziennikarzy oraz popularyzatorów nauki. Napisana prostym, jasnym językiem będzie z pewnością fascynującą lekturą także dla wszystkich czytelników interesujących się problemami symetrii twarzy, atrakcyjności zapachu, wymiarów ciała czy znaczenia, jakie przywiązujemy do wzrostu osób, z którymi nawiązujemy kontakty. Zespół autorów pod kierunkiem prof. dr hab. Bogusława Pawłowskiego, znanego i cenionego w świecie antropologa z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Zakładu Antropologii PAN, nie tylko prezentuje ostatnie ustalenia w tej dziedzinie, ale również proponuje wyjaśnienia, które często szukają przyczyn ludzkich preferencji estetycznych w mechanizmach ewolucyjnych.
(źródło: http://www.kdc.pl/_p10703700.html?p_action=3206130001)


3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Witam, piszę z takim zapytaniem : jaka jest różnica w między atrakcyjnością fizyczną, a seksualną? Atrakcyjność fizyczna to najogólniej zespół cech zewnętrznych definiujący daną osobę, można by powiedzieć wygląd zewnętrzny, wszystko by się zgadzało do momentu przeczytania tych definicji:
Atrakcyjność seksualna, zespół cech wywołujących zainteresowanie partnera. Atrakcyjność seksualna zależy od wielu czynników: płci, wieku, kultury, środowiska, mody, stereotypów, zakodowanych preferencji. Są jednak cechy atrakcyjności mające uniwersalny zasięg.
Hasło opracowano na podstawie „Słownika Encyklopedycznego Miłość i Seks” Wydawnictwa Europa. Autor - Lew Starowicz. ISBN 83-87977-17-9. Rok wydania 1999.
a tym:
Atrakcyjność fizyczna, dawniej seksapil (z ang. sex appeal) – atrakcyjność erotyczna, związana przede wszystkim z wyglądem ciała, ale także zapachem, tembrem głosu, zachowaniem, wyraźnie pociągająca dla innych.
Zapraszam do dyskusji i jeżeli jest to możliwe odpowiedzi na ww. pytanie?

Przemek Zdybek pisze...

Sorry za brak odpowiedzi, nie wiedziałem że muszę je najpierw zatwierdzić (moje upośledzenie techniczne i brak wiedzy).
Twoje pytanie jest dość ciekawe. Kluczem chyba jest to, że każdy naukowiec tworzy swoją definicję i po swojemu i z tego jest trochę bałaganu. Atrakcyjność jako samo słowo pochodzi z łaciny i oznacza przyciągać. Więc w samym pojęciu zawarta jest funkcja wzbudzania zainteresowania (wielowymiarowego), natomiast czy jest to cel seksualny czy też nie to już chyba bardziej szczegółowe rozróżnienia atrakcyjności. Wyobrażam sobie że kategoria szerszą jest atrakcyjność jako ogólny zespół cech które wzbudzają zainteresowanie (lub też po prostu atrakcyjność jako postawa wobec innej osoby, por. Wojciszke, 2000), a szczegółowymi wymiarami atrakcyjności może być wzbudzanie zainteresowania: seksualnego (związek intymny), interpersonalnego (inna relacja społeczna - np. przyjaźń). Czynnikami które mają na to wpływ a wiec kolejnymi podkategoriami atrakcyjności mogą być np.: atrakcyjność cech fizycznych, atrakcyjność głosu, atrakcyjność zapachu, atrakcyjność cech psychicznych, atrakcyjność ekonomiczna (dobre perspektywy finansowa partnera) etc.

Anonimowy pisze...

czytałam tą książkę naprawdę fajna jest ja też ją polecam :D