O czym mogę tu przeczytać?

Odpowiedz jest prosta - o atrakcyjności, głównie fizycznej. Będę się starał z punktu widzenia młodego naukowca prezentować ciekawe poglądy teoretyczne i badania. Jeśli pozwoli mi na to czas i siły będę prezentował czytane przeze mnie artykuły i inne ciekawe rzeczy związane z moimi naukowymi zainteresowaniami. Pewnie pojawią się tu również jakieś inne moje komentarze do wydarzeń społeczno-politycznych. Zdecydowałem się że nie będzie to blog o niczym ale raczej odwołujący się do naukowego interpretowania przeze mnie ciekawych dla mnie artykułów, książek, czy wydarzeń społecznych. Nie chcę pisać nie cytując literatury o której pisze dlatego zdecydowałem się że w tekście będę podawał nazwiska i daty zgodnie z APA. Nie jest to jednak artykuł naukowy więc nie zamieszczam żadnej literatury cytowanej poniżej (jeśli ktoś z Was zainteresowany jest literaturą cytowaną proszę o maila z pytaniem o konkretną pozycję bibliograficzną. Życzę miłego czytania, kimkolwiek jesteś... jeśli zostawisz na blogu komentarz, uwagi przemyślenia to będę wdzięczny bo to właśnie jest moim celem.

23.09.2011

pośrednie i bezpośrednie badanie atrakcyjności

Jeden z nowszych artykułów z JPSP pokazuje badania pokazujące pewne połączenie cech atrakcyjności fizycznej z wybieraniem danego partnera. może napiszę o tym nieskładnie ale znaczenie jest takie mniej więcej że dotychczas pokazywano w badaniach połączenie pewnej cechy w atrakcyjności fizycznej z pozytywną postawą wobec "nosiciela" tej cechy, lub takiego natężenia danej cechy. Ta seria badań pokazuje raczej to że atrakcyjność można mierzyć przez pomiar bezpośredni (postawa wprost) i pośredni (nie wprost). Wskaźnik nie wprost, którymi posługują się badacze ma mieć większe przełożenie na realne, życiowe zainteresowanie partnerem.

Eastwick, P. W., Eagly, A. H., Finkel, E. J., & Johnson, S. E. (2011). Implicit and explicit preferences for physical attractiveness in a romantic partner: A double dissociation in predictive validity. Journal of Personality and Social Psychology, 23 (2011).

Brak komentarzy: