O czym mogę tu przeczytać?

Odpowiedz jest prosta - o atrakcyjności, głównie fizycznej. Będę się starał z punktu widzenia młodego naukowca prezentować ciekawe poglądy teoretyczne i badania. Jeśli pozwoli mi na to czas i siły będę prezentował czytane przeze mnie artykuły i inne ciekawe rzeczy związane z moimi naukowymi zainteresowaniami. Pewnie pojawią się tu również jakieś inne moje komentarze do wydarzeń społeczno-politycznych. Zdecydowałem się że nie będzie to blog o niczym ale raczej odwołujący się do naukowego interpretowania przeze mnie ciekawych dla mnie artykułów, książek, czy wydarzeń społecznych. Nie chcę pisać nie cytując literatury o której pisze dlatego zdecydowałem się że w tekście będę podawał nazwiska i daty zgodnie z APA. Nie jest to jednak artykuł naukowy więc nie zamieszczam żadnej literatury cytowanej poniżej (jeśli ktoś z Was zainteresowany jest literaturą cytowaną proszę o maila z pytaniem o konkretną pozycję bibliograficzną. Życzę miłego czytania, kimkolwiek jesteś... jeśli zostawisz na blogu komentarz, uwagi przemyślenia to będę wdzięczny bo to właśnie jest moim celem.

26.08.2011

Multimodalna ocena atrakcyjności fizycznej

Inspirujący tekst jako epilog (nieodparte wrażenie, że przeczytałem całą książkę nie musi być prawdziwe)zamieścił w swojej książce Bogusław Pawłowski (2011). Pisze nie tylko o cechach w budowie fizycznej, które sprawiają że ktoś jest obiektywnie oceniany jako atrakcyjny, co jest raczej standardowym ujęciem ale też opisuje proces oceny atrakcyjności jako multimodalny. Rzeczywiście wiele badań skupia się raczej na jednym kryterium na raz.  Do tego należy dodać pulę cech psychicznych jako wyznacznik atrakcyjności (to raczej inni autorzy, np. David Buss, 2000), także tych cech psychicznych ukrytych o których wnioskujemy z zachowania czy wyglądu fizycznego. Nowe ujęcie (co łatwo napisać gorzej wykonać) sugeruje potrzebę badań multimodalnych nad oceną atrakcyjności. Oznacza to, że konstruujemy badanie w którym osoby biorące w nim udział powinny mieć możliwość podjęcia decyzji w oparciu (przy kontrolowaniu tej zmiennej conajmniej) o wygląd, barwę głosu, zapach, i inne modalności.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

mam takie pytanko bo zastanawiam się nad tym bardzo długo i jakoś nie mogę znaleźć sensownej odpowiedzi a mianowicie : dlaczego ludzie dla przykładu na ulicy spotykają się dwie obce dla siebie osoby, nawiązują ze sobą kontakt i tu właśnie moje pierwsze pytanko : dlaczego najpierw oceniają się po wyglądzie (u kobiet: figura, biust, kolor włosów, u faceta przykładowo sylwetka(całosciowa) czy też zapach perfum)a dopiero potem zastanawiają się nad atrakcyjnością wewnętrzną jak już to przemyślą to potem stwierdzają że do siebie nie pasują. Czyli panienka na obcasach z wielkim biustem i najlepiej blondynka a wewnątrz siebie podła żmija. Dlaczego wygląd zewnętrzny góruje nad wewnętrznym ? p.s przepraszam za te misz masz :)

Przemek Zdybek pisze...

Na pytanie o przyczyny mechanizmów ewolucyjnych związanych z atrakcyjnością próbuje odpowiedzieć psychologia ewolucyjna, więc na pytanie dlaczego można by napisać stos książek. Ale po co skoro kilka fajnych jest już napisanych, polecam dwie lekkostrawne pozycje:
1. Miller, G.(2004). Umysł w zalotach. Jak wybory seksualne kształtowały naturę człowieka.Poznań: Dom Wydawniczy REBIS.
2.Ridley, M.(1999)Czerwona królowa. Poznań: Dom Wydawniczy REBIS.
Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Dziękuję bardzo za tak szybką odpowiedź :) :)
a te książki na pewno przeczytam :) serdecznie pozdrawiam i czekam na kolejne wpisy :)

Miszena pisze...

Jeśli chodzi o ocenę atrakcyjności, warto wziąć pod uwagę również inne aspekty, takie jak osobowość czy charakter. W końcu to one decydują o tym, czy ktoś jest naprawdę atrakcyjny. Dlatego też proponuję zerknąć na artykuł, który znalazłam na stronie https://zagrajmywzycie.pl/pozory-myla/ . Można w nim przeczytać o tym, dlaczego ważne jest, by nie oceniać książki po okładce, a także jakie są najważniejsze czynniki wpływające na ocenę atrakcyjności.